Empneusi 107 FM

Facebook
Twitter
Instagram

Empneusi 107 FM

Μικρές Αλλαγές στο πρόγραμμα του Animasyros!

Αγαπημένοι μας φίλοι,

Λόγω των απεργιακών κινητοποιήσεων, υπάρχουν μικρές αλλαγές στο πρόγραμμα της Παρασκευής του Διεθνούς Φεστιβάλ & Αγοράς Κινουμένων Σχεδίων, Animasyros. Στη θέση της εκδήλωσης-παρουσίασης Act4Greece που ήταν προγραμματισμένη στον Απόλλωνα στις 11:30 το πρωί, θα προβληθεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα την μεγάλου μήκους ταινία των Valentas Askinis και Rainis Kalnaelis «Golden Horse”, ενώ η ομιλία της Άννας Ευσταθίου που ήταν προγραμματισμένη στο πλαίσιο της Αγοράς για τις 13:30, μεταφέρεται την Κυριακή 25.09 στις 12.30 το πρωί.

Το πρόγραμμα προβολών της Παρασκευής, διαμορφώνεται ως εξής:

*Θέατρο Απόλλων

10:00 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού
And we were young [US-75′]

13:30 Pop Up Προβολή
Golden Horse [LT] των Valentas Askinis και Rainis Kalnaelis [75′]

17:00 Αφιέρωμα Λιθουανία
International Animation Film Festival Tindirindis [LT]
Galim susitikti, galim nesusitikti (We may meet we may not) [8′]
Kaktuso paslaptis (The mystery of the cactus) [5′]
Saga (The button) [6′]
Uzgavenes (Shrovetide) [13′]
Uzribis (Outside)[9′]
Neeuklidine geometrija (Non-Euclidean geometry) [11′]
Kalte Gulit [5’20΄]
Metamorfozes Metamorphosis [6’15΄΄]

18:00 Διάλειμμα

19:00 Ταινίες ΑΚΤΟ

19:25 Διαγωνιστικό Τμήμα TV & Commissioned Films
Cupido [NL-3′]
Modern love: A kiss, deferred [UK-3’46”]
The last job on earth [UK-2 ’43”]
Shaking Godspeed: She’s young [FR,NL-3’23”]
Forest 500 [UK-2′ 10”]
Planet under pressure [UK-2’50”]
Hias: for the refugees [UK-2’16”]
Stretching the boundaries [GR,SG-1’01”]

20:00 Focus on Turkey (TR)
Kötü Kedi Şerafettin (Bat cat) [85′]

22:00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό Τμήμα
Between the walls [DK-8’03”]
Once upon a line [US-7’06”]
Malgrin Debotté [FR-6’08”]
Ceci n’ est pas une animation (This is not an animation) [CA, MX 5’14”]
Kut (Corner) [EE-2’06”]
Home [AT-4′]
Les courgettes de la resistance (The zucchinis of the resistance) [FR-6’17”]
The world welcomes fame [BE-6’04”]
Putsch [FR-6’10”]
Cialo obce (Foreign body [PL-7′]
Depart at 22 [NL- 4′]
Le clitoris [CA-3’15”]
Mrs. Metro [AU, GR-4’23”]

23:10 Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα
Decorado (Scenery) [ES- 11’12”]
Mamie (Granny) [FR,CA-6′]
Piano [EE-10’11”]
The great escape [SG-6′]
Planemo [HR-13’25”]
Le fil d’Ariane (Ariadne’s thread) [CH-12’50”]

00:10 The Midnight Sessions: Φοιτητικό Πανόραμα
Stories about Guy and his wife [CZ-6’35”]
Lethe [UK-8’40”]
Forest of berries [US-3’50”]
Rouges [BE-2’29”]
Toutes nuancées (All their shades) [BE-5΄46΄]

00:40 Λήξη Προβολών

*Έπαυλη Τσιροπινά – Ποσειδωνία

20:30 K.ID.S 1
Miel bleu (Blue honey) [FR-4’45”]
Fox tale [US,KR-2’18”]
Le petit cordonnier (The little shoemaker) [FR-5’32”]
Dot [NL-1’48”]
Fulfilament [UK-7’33”]
Little flower [IE-2’50”]
Painted flower [VN-3’05”]
UKA [ES-3′]
Étoile polaire(Polar star) [FR-4’20”]

21:15 Μix & Match Panorama
Alike [ES-8’01’]
Khanoome gol mikhaki (Lady with flower hair) [IR-11′]
Rapsodie en rose (Rhapsody in pink) [BE-14’07”]
Lila [AR, ES-9′]
Le dernier jour d’un condamné (The last day of a condemned) [FR-2’15”]
Save as [FR-5’36”]
14 [FR-7΄05”]
Ama [FR-3’24”]

22:15 Μix & Match Competition
A la derive (Drifting away) [FR, ES, DE-14’27”]
Mamie (Grannie) [FR,CA-6′]
Le fil d’Ariane (Ariadne’s thread) [CH-12’50”]
Grouillons nous (Hurry up) [FR-4’50”]
První sníh (First snow) [CZ-13’34”]
Once upon a line [US-7’06”]
Stretching the boundaries [GR, SG-1’01”]

23:15 Λήξη Προβολών

Υπαίθριες Προβολές
*Πλατεία Μιαούλη

20:30 Διεθνές Πανόραμα
Alike [ES-8’01’]
Karouma [UAE-12′]
Dota [HR-4’32”]
The lighthouse [AT,NL-11’20”]
Zdarzenie plastyczne (Ink meets blank) [PL-5’11”]
Pérák: Stín nad Prahou (The shadow over Prague) [CZ-13′]
Ticking away [BE,NL-9’25”]

21:35 Αφιέρωμα Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Συγκρητισμός
The secret of the Kells [IE,FR,BE- 75′]

23:00 Φοιτητικό Πανόραμα
70’s Venice beach [FR-4′]
Somewhere [RU-3’29”]
14 [FR-7’05”]
Tombes & Manèges [FR-7’01”]
Save as [FR-5’36”]

23:30 Λήξη Προβολών

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης
10:00-13:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Το νησί | A+C Studios | Dan Richards, Stuart Clark (UK)

16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Ένα ανιμάτικ από την Ατλαντίδα |
Πέτρος Χριστούλιας (GR)

16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Μια Animation Περιπέτεια |Tsvika Oren (IL)

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
16:00-19:00 Παιδικό Εργαστήριο – Δημιουργία ταινίας κινουμένων σχεδίων μέσω της τεχνικής καρέ-καρέ & πλαστελίνης | Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (GR)

*Πινακοθήκη Κυκλάδων
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία – Αναμνήσεις εν κινήσει: Εργαστήριο τεχνικής καρέ- καρέ | ΚΑΠΗ Δήμου Σύρου Ερμούπολης | Άλκηστις Τσίκου (GR)

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
10:00-13:00 Εργαστήριο για AμεΑ – AnimaMusic | ΚΔΑΠ- ΜΕΑ Σύρου-Ερμούπολης |
Χριστίνα Ντεπιάν, Ιωάννα Γιακουμάτου (GR)

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων
12:30-13:30 Όλος ο πλανήτης ένα render δρόμος…Καλωσήλθατε στον μικρό(-τερο) κόσμο του animation | Κλεοπάτρα Κοραή (GR)

18:00-19:00 Αγαπώντας τον Βίνσεντ στην Ελλάδα | Κωνσταντίνος Βασίλαρος-Studio Bauhaus (GR)
Θα ακολουθήσει ολιγόλεπτη αποκλειστική προβολή της ταινίας από την Τριανόν Filmcenter, που έχει αναλάβει και τη διανομή της ταινίας στην Ελλάδα.

*Θέατρο Απόλλων
11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

*Ινστιτούτο Κυβέλη
Δράσεις μόνο για επαγγελματίες διαπιστευμένους στην Αγορά

18.00-20.00 Meet the Producers: Pitching Session
«Εκπαιδευτική Εφαρμογή προσομοίωσης κοινωνικής προσαρμογής και ψυχολογικής εξοικείωσης, που απευθύνεται σε παιδιά με λειτουργικό αυτισμό: με χρήση ατομικών συστημάτων ψηφιακής διαδραστικής αναπαράστασης»- Αναστασία Δημητρά (GR)

Παράλληλες Εκδηλώσεις

*Αυλή Θεάτρου Απόλλων
22:00 Focus on Turkey Party