Μικρές Αλλαγές στο πρόγραμμα του Animasyros!

22/09/2016

Αγαπημένοι μας φίλοι,

Λόγω των απεργιακών κινητοποιήσεων, υπάρχουν μικρές αλλαγές στο πρόγραμμα της Παρασκευής του Διεθνούς Φεστιβάλ & Αγοράς Κινουμένων Σχεδίων, Animasyros. Στη θέση της εκδήλωσης-παρουσίασης Act4Greece που ήταν προγραμματισμένη στον Απόλλωνα στις 11:30 το πρωί, θα προβληθεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα την μεγάλου μήκους ταινία των Valentas Askinis και Rainis Kalnaelis «Golden Horse», ενώ η ομιλία της Άννας Ευσταθίου που ήταν προγραμματισμένη στο πλαίσιο της Αγοράς για τις 13:30, μεταφέρεται την Κυριακή 25.09 στις 12.30 το πρωί.

Το πρόγραμμα προβολών της Παρασκευής, διαμορφώνεται ως εξής:

*Θέατρο Απόλλων

10:00 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού
And we were young [US-75′]

13:30 Pop Up Προβολή
Golden Horse [LT] των Valentas Askinis και Rainis Kalnaelis [75′]

17:00 Αφιέρωμα Λιθουανία
International Animation Film Festival Tindirindis [LT]
Galim susitikti, galim nesusitikti (We may meet we may not) [8′]
Kaktuso paslaptis (The mystery of the cactus) [5′]
Saga (The button) [6′]
Uzgavenes (Shrovetide) [13′]
Uzribis (Outside)[9′]
Neeuklidine geometrija (Non-Euclidean geometry) [11′]
Kalte Gulit [5’20΄]
Metamorfozes Metamorphosis [6’15΄΄]

18:00 Διάλειμμα

19:00 Ταινίες ΑΚΤΟ

19:25 Διαγωνιστικό Τμήμα TV & Commissioned Films
Cupido [NL-3′]
Modern love: A kiss, deferred [UK-3’46»]
The last job on earth [UK-2 ’43»]
Shaking Godspeed: She’s young [FR,NL-3’23»]
Forest 500 [UK-2′ 10»]
Planet under pressure [UK-2’50»]
Hias: for the refugees [UK-2’16»]
Stretching the boundaries [GR,SG-1’01»]

20:00 Focus on Turkey (TR)
Kötü Kedi Şerafettin (Bat cat) [85′]

22:00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό Τμήμα
Between the walls [DK-8’03»]
Once upon a line [US-7’06»]
Malgrin Debotté [FR-6’08»]
Ceci n’ est pas une animation (This is not an animation) [CA, MX 5’14»]
Kut (Corner) [EE-2’06»]
Home [AT-4′]
Les courgettes de la resistance (The zucchinis of the resistance) [FR-6’17»]
The world welcomes fame [BE-6’04»]
Putsch [FR-6’10»]
Cialo obce (Foreign body [PL-7′]
Depart at 22 [NL- 4′]
Le clitoris [CA-3’15»]
Mrs. Metro [AU, GR-4’23»]

23:10 Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα
Decorado (Scenery) [ES- 11’12»]
Mamie (Granny) [FR,CA-6′]
Piano [EE-10’11»]
The great escape [SG-6′]
Planemo [HR-13’25»]
Le fil d’Ariane (Ariadne’s thread) [CH-12’50»]

00:10 The Midnight Sessions: Φοιτητικό Πανόραμα
Stories about Guy and his wife [CZ-6’35»]
Lethe [UK-8’40»]
Forest of berries [US-3’50»]
Rouges [BE-2’29»]
Toutes nuancées (All their shades) [BE-5΄46΄]

00:40 Λήξη Προβολών

*Έπαυλη Τσιροπινά – Ποσειδωνία

20:30 K.ID.S 1
Miel bleu (Blue honey) [FR-4’45»]
Fox tale [US,KR-2’18»]
Le petit cordonnier (The little shoemaker) [FR-5’32»]
Dot [NL-1’48»]
Fulfilament [UK-7’33»]
Little flower [IE-2’50»]
Painted flower [VN-3’05»]
UKA [ES-3′]
Étoile polaire(Polar star) [FR-4’20»]

21:15 Μix & Match Panorama
Alike [ES-8’01’]
Khanoome gol mikhaki (Lady with flower hair) [IR-11′]
Rapsodie en rose (Rhapsody in pink) [BE-14’07»]
Lila [AR, ES-9′]
Le dernier jour d’un condamné (The last day of a condemned) [FR-2’15»]
Save as [FR-5’36»]
14 [FR-7΄05»]
Ama [FR-3’24»]

22:15 Μix & Match Competition
A la derive (Drifting away) [FR, ES, DE-14’27»]
Mamie (Grannie) [FR,CA-6′]
Le fil d’Ariane (Ariadne’s thread) [CH-12’50»]
Grouillons nous (Hurry up) [FR-4’50»]
První sníh (First snow) [CZ-13’34»]
Once upon a line [US-7’06»]
Stretching the boundaries [GR, SG-1’01»]

23:15 Λήξη Προβολών

Υπαίθριες Προβολές
*Πλατεία Μιαούλη

20:30 Διεθνές Πανόραμα
Alike [ES-8’01’]
Karouma [UAE-12′]
Dota [HR-4’32»]
The lighthouse [AT,NL-11’20»]
Zdarzenie plastyczne (Ink meets blank) [PL-5’11»]
Pérák: Stín nad Prahou (The shadow over Prague) [CZ-13′]
Ticking away [BE,NL-9’25»]

21:35 Αφιέρωμα Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Συγκρητισμός
The secret of the Kells [IE,FR,BE- 75′]

23:00 Φοιτητικό Πανόραμα
70’s Venice beach [FR-4′]
Somewhere [RU-3’29»]
14 [FR-7’05»]
Tombes & Manèges [FR-7’01»]
Save as [FR-5’36»]

23:30 Λήξη Προβολών

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης
10:00-13:00 Εργαστήριο για Ενήλικες – Το νησί | A+C Studios | Dan Richards, Stuart Clark (UK)

16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Ένα ανιμάτικ από την Ατλαντίδα |
Πέτρος Χριστούλιας (GR)

16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών – Μια Animation Περιπέτεια |Tsvika Oren (IL)

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
16:00-19:00 Παιδικό Εργαστήριο – Δημιουργία ταινίας κινουμένων σχεδίων μέσω της τεχνικής καρέ-καρέ & πλαστελίνης | Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (GR)

*Πινακοθήκη Κυκλάδων
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία – Αναμνήσεις εν κινήσει: Εργαστήριο τεχνικής καρέ- καρέ | ΚΑΠΗ Δήμου Σύρου Ερμούπολης | Άλκηστις Τσίκου (GR)

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
10:00-13:00 Εργαστήριο για AμεΑ – AnimaMusic | ΚΔΑΠ- ΜΕΑ Σύρου-Ερμούπολης |
Χριστίνα Ντεπιάν, Ιωάννα Γιακουμάτου (GR)

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων
12:30-13:30 Όλος ο πλανήτης ένα render δρόμος…Καλωσήλθατε στον μικρό(-τερο) κόσμο του animation | Κλεοπάτρα Κοραή (GR)

18:00-19:00 Αγαπώντας τον Βίνσεντ στην Ελλάδα | Κωνσταντίνος Βασίλαρος-Studio Bauhaus (GR)
Θα ακολουθήσει ολιγόλεπτη αποκλειστική προβολή της ταινίας από την Τριανόν Filmcenter, που έχει αναλάβει και τη διανομή της ταινίας στην Ελλάδα.

*Θέατρο Απόλλων
11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

*Ινστιτούτο Κυβέλη
Δράσεις μόνο για επαγγελματίες διαπιστευμένους στην Αγορά

18.00-20.00 Meet the Producers: Pitching Session
«Εκπαιδευτική Εφαρμογή προσομοίωσης κοινωνικής προσαρμογής και ψυχολογικής εξοικείωσης, που απευθύνεται σε παιδιά με λειτουργικό αυτισμό: με χρήση ατομικών συστημάτων ψηφιακής διαδραστικής αναπαράστασης»- Αναστασία Δημητρά (GR)

Παράλληλες Εκδηλώσεις

*Αυλή Θεάτρου Απόλλων
22:00 Focus on Turkey Party

Ετικέτες

Empneusi 107 FM

Βάλε Ραδιόφωνο!

Τι παίζει τώρα;
Title
Artist